Akit a háború elszakított hazájától, de Istenétől nem

2016. április 07., címkék: évforduló, reformátusok lapja, egyházi gyűjtemények

Katolikusból református, papból lelkész, szegediből amerikai, két év helyett egy élet – címszavakban így lehetne összefoglalni Vasváry Ödön református lelkész életét, aki az első világháború miatt ragadt Amerikában: bár magyarságát sosem adta fel, végül ott talált új hazát. Lelkészi munkája mellett aktív közéleti szereplő volt, precízen, szenvedélyesen dokumentálta az amerikai magyarság, valamint az amerikai magyar reformátusság életét, és gyűjtötte a Kossuth Lajos amerikai útjáról fellelhető cikkeket, fényképeket is. Gyűjteményét a szegedi Somogyi-könyvtárban őrzik, rendszerezik és bővítik, továbbá most digitalizálják, hogy minél többen tudják kutatni.

Helytörténet, családtörténet, egyházi gyűjtemények

2012. július 20., címkék: történelem, egyházi gyűjtemények, Történelem, konferencia

Egyházi levéltárosok és muzeológusok találkoztak július elején Debrecenben.